Příprava pro pokládku geomříží se se stává z následujících kroků:
Připravte základovou spáru dle požadavků projektu a následujících poznámek:
Příprava podkladu
Geomříže pokládejte přímo na upravenou plochu. Drobná vegetace i ornice mohou zůstat bez úpravy. Před vlastní pokládkou nejsou vyžadovány žádné zvláštní úpravy (např. zdrsnění povrchu) této plochy. Respektujte úpravu podkladu předepsanou projektem stavby.
Při instalaci dvouosých geomříží do liniových staveb je možná jejich pokládka jak ve směru osy komunikace, tak i kolmo na její osu. Spojení sousedních rolí proveďte přesahem o šířce min. 300 mm. Spojení rolí v podélném směru proveďte stejným způsobem.
Pokládka geomříží s přesahem
Zasypávání geomříže proveďte zrnitým materiálem (nejlépe kamenivem frakce 0/63 mm). Zásypový materiál nesypejte na geomříže přímo z nákladního automobilu, nejdříve jej vyklopte na hromadu vedle a následně na geomříž rozhrňte pomocí mechanizmů jako je lžíce bagru nebo dozer, které umožňují, aby materiál padal na geomříže z malé výšky.
Zasypávání geomříží
Na rozprostřenou geomříž nenajíždějte mechanizací. Pojíždění je možné až po zakrytí geomříží zásypovým materiálem. Minimální ochranná tloušťka zásypu pro pojíždění je 150 mm.
Pojíždění geomříže a rozprostírání materiálu
Tloušťka a použitý materiál zrnité vrstvy musí být specifikovány projektem. Zhutnění zrnité vrstvy provádějte podle podmínek stanovených projektem.
V případě výjimečně neúnosného podloží (Edef,2 < 10 MPa) se raději obraťte odborníky.
Způsobů instalace geomříží do svahů a zdí je celá řada. Instalační postup by měl být vždy součástí projektové dokumentace. Pro lepší představu čtená uvedeme alespoň jeden instalační postup pro výstavbu strmých zelených svahů, který je v poslední době velmi oblíbený.
Příprava pro pokládku geomříží se se stává z následujících kroků:
Připravte základovou spáru dle požadavků projektu a následujících poznámek:
V závislosti na sklonu svahu a výšce obalené vrstvy ohněte ocelové sítě.
Ohnutí ocelových sítí
Na ocelovou síť upevněte vzpěry v roztečích na šířku role geomříží.
Upevnění vzpěr k ocelovým sítím
Umístěte lícové bednění vytvořené z ocelové sítě do projektované polohy. Ustřižený pás dané délky geomříže položte do bednění. Volný konec, který bude tvořit obalení vrstvy, přehněte přes bednění. Přiléhající pásy geomříží pokládejte na sraz.
Nutná délka geomříže pro vložení do bednění
Geomříž napněte tak, aby byly odstraněny veškeré nerovnosti po celé délce geomříže. Napnutí proveďte silou dvou mužů na běžný metr šířky. Na napnutou geomříž nasypejte zrnitý zásypový materiál, čímž zafixujete polohu geomříže (příp. geomříž přichyťte ocelovými trny - betonářská výztuž průměru 6mm, délky alespoň 300mm, na běžný metr šířky použijte 3 trny). Dosypejte zrnitý zásypový materiál do horní úrovně obalované vrstvy.
Napínání geomříže
Sekundární geomříže, tedy kratší mméně pevné geomříže určené pouze na zpevnění líce vložte, pokud jsou v projektu navrženy, do poloviny mocnosti vrstvy zásypu mezi dvě vrstvy primárních geomříží.
Geomříže zasypávejte vhodným materiálem podle požadavků projektu. Zásypový materiál sypejte mechanismy (např. nakladač nebo dozer s otevřenou lžící) tak, aby nepadal na geomříž z velké výšky, s následným rozprostřením a zhutněním ve vrstvách předepsaných projektem stavby. Celková mocnost vrstev zásypového materiálu mezi jednotlivými vrstvami geomříže nesmí překročit projektem stanovenou hodnotu. Mechanismy nepojíždějte přímo po geomříži, dodržujte minimální krycí vrstvu geomříže 150 mm.
Nasypejte humózní zásypový materiál (cca jednu lžíci malého nakladače) do čela konstrukce na připravenou geomříž. Pokud je zvoleno čelo bez zatravněné úpravy, použijte projektem navržený zásypový materiál.
Do vzdálenosti 2,0 m od čela bedněné konstrukce použijte vibrační desku nebo válec s celkovou hmotností do jedné tuny. Ve vzdálenosti větší než 2,0 m od čela konstrukce použijte jakoukoliv hutnící techniku. Dodržujte maximální tloušťku zhutňované vrstvy určenou projektem. Stavebními mechanismy se pohybujte ve vzdálenosti větší než 2,0 m od čela konstrukce.
Rozsah humózní vrstvy a zásypu
Konec geomříže přehnutý přes bednění položte na zhutněnou vrstvu zásypu. Osaďte další vrstvu ocelových sítí tak, aby síť spodní vrstvy přesahovala min. o 50 mm síť vrchní. Umístěte druhou vrstvu geomříže o projektované délce s kotevní délkou „c“ zvětšenou o 1,0 m z důvodu současného spojení dvou vrstev geomříží a osazení vodorovné části ztraceného bednění (dle použitých rozměrů kari sítí se kotevní délka pohybuje okolo 1,5 – 2,0 m). Obě vrstvy geomříží spojte spojkou Tensar Bodkin ve vzdálenosti 0,5 - 1,0 m od líce svahu.
Instalace navazující vrstvy geomříží
Napněte spojené geomříže silným zatáhnutím za podélná oka tak, aby byly odstraněny veškeré nerovnosti po celé délce geomříží. Vypnutí proveďte silou dvou mužů na běžný metr šířky.
Napínání druhé vrstvy geomříže
Na napnutou geomříž nasypejte zrnitý zásypový materiál, čímž zafixujete její polohu (příp. geomříž přichyťte ocelovými trny - betonářská výztuž φE6, dl=300mm, na běžný metr šířky 3 trny). Dosypejte zrnitý zásypový materiál do horní úrovně obalované vrstvy.
První dvě dokončené vrstvy
Po dokončení stavebního cyklu (umístění ztraceného bednění a geomříže, zásyp humózním a zrnitým materiálem, hutnění, spojení vrstev geomříží) postup opakujte. Geomříže umisťujte v roztečích a délkách stanovených projektem. Výstavbu provádějte do projektované výšky konstrukce.
Dokončený svah
Poslední vrstvu geomříží zajistěte větší délkou obalovaného konce zakotveného pod horním povrchem výplně tak, aby byl pod napětím.
Ukončení poslední vrstvy geomříže
Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.